top of page

Polskie bogactwo. Wystawa zbiorowa

od 17 listopada do 20 grudnia 2023, Gminny Ośrodek Kultury w Pawłowicach

7 artystek opowiadające o swoim rodzinnym domu - Polsce. Uroczyste otwarcie odbyło się 17 listopada o 18.00.

Autorki dzieł: Anna Flaga, Ewa Rotter-Płóciennikowa, Alicja Szymczak, Magdalena Pudełko, Wanda Klimczyk, Ania Haka-Otręba, Karolina Błaszczyk.

Parę słów o artystkach, które tworzą tę wystawę, a jest to kilka naprawdę artystycznych dusz: 
▪️ Anna Flaga mieszka i tworzy w Żorach. Artystka, graficzka i kuratorka, doktor sztuki. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W kręgu jej zainteresowań nieustannie pozostają przyroda, świat współczesny, a przede wszystkim człowiek z całą złożonością swojej natury, uczuć, problemów oraz mnogością uwikłań kulturowych, społecznych i religijnych.
▪️ Magdalena Pudełko jest absolwentką Wyższej Szkoły Sztuki Stosowanej w Poznaniu. Specjalizowała się w witrażu i rzeźbie. Aktualnie pracuje z dziećmi. Jak podkreśla, szanuje prostotę i rzemiosło. W wolnych chwilach najbardziej lubi toczyć na kole i pleść z wiklinowych witek.
▪️ Anna Haka-Otręba ukończyła Wydział Artystyczny na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. W swojej twórczości szczególny nacisk kładzie na moc natury. Łącząc bogactwo przyrody z technikami graficznymi stara się zarazić młodych ludzi miłością do sztuki. Uwielbia linoryt, monotypię, land art, a ostatnio cyjanotypię.
▪️ Alicja Szymczak jest pasjonatką malarstwa, historii sztuki i polskich krajobrazów. Ukończyła Studium Wiedzy o Sztuce przy Politechnice Krakowskiej pod kierownictwem prof. Wiktora Zina. Wielokrotnie nagradzana za swoją działalność artystyczną. Od ponad 10 lat z powodzeniem pełni funkcję przewodniczącej pszczyńskiego Klubu Plastyków „Zdrzadełko”.
▪️ Ewa Rotter-Płóciennikowa swoje artystyczne wykształcenie zdobyła m. in. na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Związana z Żorami, od lat dba o kulturę w tym mieście. Wielokrotnie nagradzana, autorka licznych wystaw, przez długie lata dzieliła się swoją wiedzą i pasją, organizując m. in. międzynarodowe plenery malarskie. Opowiadając o swoich obrazach, podkreśla w nich rolę światła, twierdząc, że jest ono wyznacznikiem wszystkiego, co dzieje się w pejzażu.
▪️ Wanda Klimczyk tajniki malarstwa sztalugowego zgłębiała studiując na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Od dziecka otoczona naturą, a w trakcie nauki ludźmi ceniącymi piękno, pokochała jeden z bardziej naturalnych materiałów plastycznych jakim jest glina. Jak podkreśla, dzięki niej czuje, że ma kontakt z przyrodą, że może się wyciszyć i stworzyć coś radosnego. Takie właśnie są jej ceramiczne, bajecznie kolorowe kury oraz mozaikowe chłopki.
▪️ Karolina Błaszczyk rozwijała swoje talenty w liceum plastycznym, a zdobytą w nim wiedzę na temat malarstwa uzupełniła kilka lat później, studiując historię sztuki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. To dzięki zdobytej tam wiedzy na temat twórczości dawnych mistrzów, doświadczeniom w szkole jako nauczyciel i swojej wrażliwości na piękno przyrody postanowiła wrócić do swojej dawnej pasji i znowu zacząć tworzyć. Jej ulubione techniki malarskie to olej i akryl na płótnie.


Piątek, 17.11.2023 | 18:00 Galeria II Piętro w Centrum Kultury

Do przemyślenia

od 12 maja do 30 sierpnia 2023, Muzeum w Żorach

 12 maja-30 sierpnia 2023
ul. Muzealna 1/2, Muzeum Miejskie w Żorach, galeria StrefArt

Temat do Rozmowy: Refleksje na trzech piętrach.

Od 12 maja do 30 sierpnia 2023 roku w galeria StrefArt w Muzeum Miejskim w Żorach zaprezentowałam wystawę pod tytułem „Do przemyślenia”. To nie tylko zbiór prac malarskich, ale także podróż przez różne poziomy myślenia, uczuć i refleksji, którymi postanowiłam podzielić się swoim światem – to następne tematy do rozmów.
Decyzja o ekspozycji prac w miejscu, gdzie spędzam wiele czasu, może być interpretowana jako akt udomowienia przestrzeni. Znów, te przestrzenie zaczęły mówić, wywołując rozmowę nie tylko o samej sztuce, ale także o życiu, emocjach i ludzkich losach. 
Podział wystawy na trzy tematy na trzech poziomach narodził się automatycznie, motyw wystawy, zatytułowany "Kompozycje", otwiera drzwi do abstrakcyjnego świata kompozycji i kolorów. Dwa obrazy na pierwszym poziomie ukazują nie tylko umiejętności w zakresie techniki, lecz również zdolność do wyrażania abstrakcyjnych koncepcji i uczuć poprzez malarski język. To zaproszenie do zanurzenia się w świat interpretacji, gdzie każdy widz znajdzie coś dla siebie. 
Przenosząc się na drugi poziom, moja wizja kieruje się ku gwiazdom. "Gwiezdne wyprawy" to podróż przez kosmos iluzji i astrologii. Obrazy te odsłaniają fascynację nie tylko fizycznym wymiarem kosmosu, ale również jego metafizycznym aspektem, kusząc widza do refleksji nad swoim miejscem we wszechświecie oraz tym, co istnieje poza naszym codziennym pojęciem rzeczywistości. 
Na trzecim poziomie, wystawa osiąga swój kulminacyjny punkt z wybranymi obrazami pod tytułem "tak być nie może". To głębokie zagłębienie się w tematykę przemocy i wojny, której poświęcam swoją uwagę. Przeplatając indywidualne doświadczenia z ogólnoludzkimi sprawami, stawiam pytania o naturę konfliktów, o cenę pokoju i o możliwość zrozumienia przemocy jako ludzkiego wyboru.
"Temat do rozmowy" nie jest tylko zbiorem prac malarskich, to podróż przez myśli, uczucia i pytania, które dotyczą każdego z nas. To zaproszenie do refleksji nad naszym życiem, naszymi pragnieniami, marzeniami i emocjami. Dzięki tej ekspozycji, stawiam nas przed lustrami własnych przemyśleń, inspirując do rozmowy nie tylko o sztuce, lecz również o istocie ludzkiej egzystencji. Wystawa ta jest bowiem nie tylko miejscem, gdzie sztuka spotyka widza, ale także przestrzenią, gdzie ludzkie myśli zaczynają rozmawiać ze sobą.

7 grzechów głównych

od 21 kwietnia do 21 czerwca, Muzeum w Raciborzu

otwarcie wystawy 21 kwietnia  2023 godz. 18.00 
ul. Gimnazjalna 1, Muzeum w Raciborzu

Na wystawie zaprezentuję cykl obrazów-kolaży na płótnie mających na celu przedstawienie sklasyfikowanych w tradycji chrześcijańskiej siedmiu grzechów głównych, definiując poszczególne wady: gniew, pychę, lenistwo, chciwość, nieczystość, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu oraz zazdrość. Obrazy stanowią część pracy doktorskiej „Więzień życia - artysta uwikłany w dramaturgię historii”.

Nastroje 2

od 1 kwietnia do 27 maja, Montceau-les-Mines, Francja

otwarcie wystawy 1 kwietnia  2023 godz. 18.00 
Galerie Haute L’Embarcadère

Wystawa „Nastroje 2” składa się z obrazów głównie z cyklu „Antidotum”, które powstały podczas pandemii. Ich celem jest przyniesienie pozytywnych emocji i uzdrawiającego ukojenia w trudnym czasie. Artystka zainspirowała się utworami muzycznymi, które pomagały jej wyrazić emocje i odczucia na płótnie oraz zastosować odpowiednie struktury formalne.

 

Muzyka, jako narzędzie inspirowania sztuki, jest powszechnie znana z tego, że może wpływać na nasze emocje i nastrój. Artystka wykorzystała ten fakt, aby stworzyć obrazy, które miały za zadanie przynieść nadzieję i pozytywne emocje.

 

Na wystawie można również zobaczyć kilkanaście prac z cyklu „Grzechy ludzkości”, które są przeciwieństwem cyklu „Antidotum”. Obrazy te poruszają trudne tematy, takie jak ból, cierpienie i rozpacz. Prace te odznaczają się ekspresją i głęboką analizą spraw trudnych i problematycznych. Zastosowane różne środki wyrazu, takie jak gwałtowne ślady pędzla, znaczone strupami farby, ostre barwy, wysokie kontrasty, ekspresyjne ingerencje w płótno, jeszcze intensywniej podkreślają poruszane tematy.

 

Ważne jest zauważenie, że sztuka może mieć uzdrawiającą moc i że arteterapia może być skutecznym narzędziem w walce z chorobami psychicznymi i innymi problemami zdrowotnymi. Prace z cyklu „Antidotum” i „Grzechy ludzkości” mają na celu zwrócenie uwagi na różne aspekty natury ludzkiej, zarówno pozytywne, jak i negatywne, i zmuszenie do refleksji.

VIII Salon Bożonarodzeniowy 

od 8 grudnia 2022 do 15 stycznia 2023, Pałac Sztuki, Kraków

otwarcie wystawy 8 grudnia  2022 godz. 18.00 
Pałac Sztuki, Plac Szczepański 4

 

Bożonarodzeniowy Salon ZPAP OK stanowi doroczną formę podsumowania działalności artystycznej krakowskich twórców. Tym razem w Pałacu Sztuki wykonane w najróżniejszych technikach prace prezentuje aż 271 autorów.
Obok malarstwa i rzeźby pojawią się grafiki, rysunki, fotografie, kolaże, obiekty płaskie i przestrzenne, tak więc różnorodność technik i poruszanych w pracach tematów da możliwość zapoznania się z szerokim spektrum zainteresowań i wielością artystycznych kreacji, jakimi posługują się współcześni przedstawiciele sztuk wizualnych. Obok prac artystów dojrzałych z obszernym i niepodważalnym dorobkiem, pojawią się prace młodszego i najmłodszego pokolenia adeptów sztuki. To właśnie wielopokoleniowość pokazu oraz demokratyczne przyjmowanie prac na wystawę bez obecności kwalifikacyjnego jury, są charakterystyczne dla naszych „Salonów” i w dużej mierze wpisują się w tradycję i intencje organizowania tych dużych, przeglądowych, zbiorowych wystaw. 
(fragment wypowiedzi Joanna Warchoł, Prezes ZPAP OK)

Wystawa malarstwa Niepokój

od 15 listopada do 13 grudnia 2022, galeria ArtNova2, Katowice

otwarcie wystawy 15 listopada 2022 godz. 17.00 
Galeria ZPAP ArtNova, ul. Dworcowa 13

 

Wystawa jest nagrodą za wyróżnienie honorowe w konkursie „Obraz Roku” organizowanego przez ZPAP w Katowicach, które otrzymałam w tym roku.

Na wystawie zaprezentuje obrazy „niepokojące”, które tworzyłam w różnych latach. Będzie to zbiór opowieści o mrocznych instynktach człowieka, o bólu istnienia i przemocy. Pokażę obrazy zakazane i dotąd nieoglądane. Będzie trochę erotyki i niepohamowanej żądzy. Zapraszam.

Instalacja „Ból jutra”

23-24 września  2022, Amfiteatr park Zadole Katowice

23-24 września 2022
AmfiRock Festiwal „Przeciw przemocy”
Amfiteatr park Zadole Katowice

Tematem instalacji jest przemoc - ta widoczna, i ta ukryta. Opowiada o emocjach, które dotyczą problemu przeżywania bólu i życia z nim po jakimś incydencie, który wywołał lawinę związanych z nim udręczeń.

Permanentność tego bólu prowadzi do osłabienia, wyniszczenia lub całkowitej degradacji życia.

Instalacja zrealizowana jest w przestrzeni zielonej pomiędzy drzewami, składa się z kilku odrębnych prac skoncentrowanych na pokazaniu cierpienia, niepokoju, zaszczucia, goryczy, patologii, stręczycielstwa a także zwyrodnień seksualnych.

Zespół prac ta ma wywołać skojarzeń wprost i odkryć to co ukryte i zamącone w symbolicznym przekazie.

Instalację będzie można zobaczyć w trakcie festiwalu tylko przez dwa dni.

Wystawa malarstwa „Nastroje”

od 16 września do 31 października 2022, galeria Strefart, Tychy

wernisaż: 16 września 2022, godz. 18.00 
galeria KSSE Strefart, Tychy.

Wystawa trwa od 16 września do 31 października.

Prace malarskie prezentowane na wystawie pochodzą z cyklu „Antidotum". Realizowany w czasie pandemii stał się „lekiem na całe zło”, lekarstwem i terapią zarówno dla mnie i innych.
Powstał on mimowolnie, automatycznie z potrzeby serca i ducha. Potwierdza tezę, gdy jest ciężko, trzeba szukać i napełniać się „pozytywnymi” rzeczami wokół, aby nie zwariować.
Cykl „Antidotum” to obrazy olejne na płótnie w różnych formatach działające na dwóch płaszczyznach doznaniowych odbieranych za pomocą zmysłów wzroku i dotyku.
Obrazy znajdują swoją inspirację i historyczne odniesienie do informelu (taszyzmu) odnoszącego się do europejskiego malarstwa lat 50. XX w., który charakteryzował się dążeniem do swobodnej ekspresji poprzez stosowanie barwnych plam, linii itp.
Obowiązuje tu pełna swoboda twórcza i wolność inspiracji.
Gra plam, linii, kontrastów, struktur, wyszukanych kompozycji i ekspresji wyrazu to wszystko wprowadza nas w świat dobrych nastrojów i pozytywnych myśli.

Organizator wystawy: Galeria Strefart, Tychy

Mecenat: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

Współpraca: Muzeum Miejskie w Żorach, Stowarzyszenie artystyczne E-artis, Infograf

Wystawa malarstwa "7 grzechów głównych"

1-14 września 2022, galeria Pryzmat, Kraków

wernisaż: 1 września (czwartek), o godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać od 1 do 14 września.
Galeria Pryzmat, Dom Plastyków ul. Łobzowska 3, Kraków

Obrazy prezentowane na wystawie są częścią pracy doktorskiej "Więzień życia - artysta uwikłany w dramaturgię historii" zakończonej wyróżnieniem oraz tytułem doktora sztuki w 2021 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa.
Wystawa składa się Cykl obrazów-kolaży na płótnie mających na celu przedstawienie sklasyfikowanych w tradycji chrześcijańskiej siedmiu grzechów głównych, definiując poszczególne wady: gniew, pychę, lenistwo, chciwość, nieczystość, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu oraz zazdrość. Cykl składa się z 7 tryptyków, 21 obrazów, w tym jeden w domyśle. Obrazy są efektem przeprowadzonych badań teoretycznych nad istotą grzechu i artystyczną wypowiedzią z zakresu etyki i wartości moralnych człowieka.
Cykl ten charakteryzuje się eksperymentowaniem z materią i formą (cięcie, zszywanie, dodawanie różnych elementów i tworzenie form przestrzennych).

 

Organizator wystawy: Związek Polskich Artystów Plastyków Oddział Krakowski, Galeria Pryzmat
Mecenat: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna
Współpraca: Muzeum Miejskie w Żorach, Stowarzyszenie artystyczne E-artis.
 

Nagroda honorowa za obraz "Rozdarcie"

Interdyscyplinarna wystawa pokonkursowa. XXX Jubileuszowa Praca Roku. Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Katowicki.

10 czerwca - 31 lipca 2022, Galeria ArtNova2, Katowice ul. Dworcowa 13.
Wernisaż i wręczenie nagród 10 czerwca, godz. 17.00.


"Honorowa nagroda w postaci indywidualnej wystawy dla Anny Flagi za pracę pt. "Rozdarcie". To praca, która przyjmuje formą tradycyjnego obrazu. Rezygnuje jednak z wielu zbędnych atrakcyjności, jakie kojarzą się z tą formą na rzecz redukcji form i koloru aż do wieloznacznego minimum. W ascetyczności koloru i materii zawarte jest wysublimowanie. Może się kojarzyć z kaligraficznym znakiem wyrytym na płaszczyźnie lub wręcz formą spowijającą się w niciany kokon. Bazą każdej pracy zawsze jest doświadczenie życia. Nieskazitelnie biała płaszczyzna została rozdarta i jest naprawiana. To metaforyczne ujęcie. Białą płaszczyzną może być wiele spraw i rzeczy. Naprawa zaś, również metaforycznie przedstawiona w fakcie zszywania, może się odbywać na różne sposoby. Pracę rozpatrywać można w wielu aspektach. Nie tylko osobowych, ale też filozoficznych. Relacja dominującej czerni i bieli uzupełnionych kolorem zszywającej nici, mogą być narracją na temat dobra i zła. Obraz może też mieć odniesienia społeczne. Żyjemy w czasach, w których codziennie widzimy, czy słyszymy o różnych faktach zranień, czy krzywdach, które są potem naprawiane. Owa naprawa może zostawiać widoczne ślady i blizny, o czym można dowiedzieć się z pracy. Przekaz posiada jednak wymiar optymistyczny. Wyraża nadzieję, która jest związana z działaniem naprawczym. Możliwość abstrakcyjnego rozpatrywanie różnych wariantów interpretacyjnych nadaje pracy ponadczasowy charakter. Nie deklaruje wyraźnego związku ani z czasem teraźniejszym, ani konkretną sprawą czy problemem. Jest w nim zawarta silna emocja".

Komentarz do nagrodzonej mojej pracy "Rozdarcie" Dr. hab. lreneusz Botor prof. UŚ, wstęp katalogu wystawy.

Wystawa poplenerowa

XXI Łaziski Plener Malarski im. Sylwestra Majzla Świeradów-Zdrój 2020 oraz Bieszczady 2021

Fotorelacja z wernisażu wystawy podsumowującej XX i XXI Łaziski Plener Malarski im. Sylwestra Majzla Świeradów-Zdrój 2020 oraz Bieszczady 2021 w MDK w Łaziskach Górnych.

Podczas uroczystego otwarcia wystawy Burmistrz miasta wyróżnia i nagradza jedną plenerową pracę. Jest to jedna z moich prac "Pejzaż wewnętrzny" wykonanej w technice własnej (tkanina) powstała w ramach XXI Łaziskiego Pleneru Malarskiego im. Sylwestra Majzla Bieszczady 2021. Wyróżniona została w uznaniu za szczególną wrażliwość i niebanalną interpretację świata przedstawionego z zastosowaniem niekonwencjonalnych technik, co przekłada się na pracę, która zmusza do zatrzymania się, refleksji i namysłu nad pięknem, które nas otacza.

Flaga dla Ukrainy. Akcja artystyczna

Muzeum Miejskie w Żorach 2.05.2022

2 maja (poniedziałek), godz. 12.00

Wstęp wolny

W tym dniu przed Muzeum powiewała flaga artystki odnoszącą się do aktualnych wydarzeń związanych z Ukrainą. Tym razem Anna Flaga ustosunkuje się do tej bardzo niepokojącej sytuacji za naszą granicą, podjęła wyzwanie artystyczne walcząc w imię wolności w sobie właściwy sposób.

Tam dom Twój, gdzie serce Twoje! 
Flagi Pani Flagi mają swój ciąg dalszy – tym razem będą opowieścią o domu – i tym straconym i tym, którego wciąż się szuka. W tym roku Artystka zaprasza do wspólnego stworzenia flagi.
Pierwsze dni maja to wyjątkowy czas dla wszystkich Polaków. Zwłaszcza w drugim dniu miesiąca celebrujemy istnienie jednego z najważniejszych elementów składających się na naszą tożsamość narodową. Powiewająca na wietrze biało-czerwona flaga ma nam przypominać o wartościach, które wspólnie wyznajemy jako naród.
Nawiązując do własnego nazwiska, żorska artystka Anna Flaga po raz kolejny organizuje happening artystyczny, którego celem  jest łączenie mieszkańców Żor oraz przesłanie nadziei w, jak się zdaje coraz cięższych, czasach. W tym roku artystka zaprasza do współtworzenia dzieła wszystkich chętnych mieszkańców, a w szczególności tych, którzy przybyli do naszego miasta całkiem niedawno.
Ukraińcy przyjeżdżający od końca lutego do Polski poszukują nie tylko fizycznego schronienia przed wojną, ale także miejsca, które (przynajmniej na jakiś czas) zastąpi im własną ojczyznę, walczącą obecnie o swoją wolność i suwerenność na mapach Europy.
To właśnie w tym szczególnych dniach, pierwszych dniach „najpiękniejszego miesiąca w roku”, możemy okazać im swoje wsparcie. Przypomnieć, że choć nasze narody łączy wspólna i nierzadko trudna przeszłość, to przyszłość każdego z nas zależy od wspólnie podejmowanych działań. I dlatego my jako Polacy – naród, który dobrze wie, jak to jest nie mieć swojego miejsca, możemy pokazać naszym Sąsiadom, że są u nas mile widziani i że zrobimy wszystko, aby Polska mogła zastąpić im własną ojczyznę na tak długo, na ile tego potrzebują.
Wspólna flaga, którą stworzymy będzie nie tylko wyrazem nadziei z jaką patrzymy w przyszłość. Stanie się niejako zapisem najnowszej historii naszego miasta – miasta, które ostatnio powiększyło nieco grono mieszkających w nim osób. Artystce zależy na tym, aby powierzchnię płótna pokryły obrysy dłoni większych i mniejszych, starszych oraz młodszych, dłoni zarówno polskich jak i ukraińskich. A w nich – imiona oraz nazwy miast, z których przybyli, lub miejsc dla nich ważnych. Bo Ukraińcy, którzy przyjeżdżają do naszego miasta to nie tylko „uchodźcy” czy „grupa osób potrzebujących pomocy”, ale przede wszystkim ludzie o konkretnych imionach, pasjach i unikatowych umiejętnościach – to Katija, Olya, Igor czy Andriy. Każdy z nich ma swoją własną historię do opowiedzenia, tak samo jak swoją opowieść ma każdy mieszkaniec Żor; niektórzy z nas urodzili się w tym mieście, inni przybyli tu za pracą czy miłością życia i z czasem także i dla nich Żory stały się domem. A skoro razem mieszkamy, to chyba warto się bliżej poznać, nie sądzicie?

tekst: Alicja Maciejewska

MAGIA WYOBRAŹNI. Wystawa ilustracji i grafik

Galeria "Na Starówce" 3.02-15.04.2020, Żory

Wernisaż 3 lutego (czwartek), godz. 18.00

wystawa trwa: 3.02-15.04.2022, galeria "Na Starówce”, ul. Kościuszki 3 w Żorach

Wstęp wolny

„Na szczęście gdzieś pomiędzy przypadkiem a tajemnicą znajduje się wyobraźnia, jedyna rzecz, która chroni naszą wolność, mimo tego, że ludzie starają się ją ograniczać albo całkiem zniszczyć”

Luis Buñuel

(fragment wstępu do publikacji „Magia wyobraźni” – Antonina Zygmunt-Płoskońska).

Współorganizatorzy: Muzeum Miejski w Żorach, Miejski Ośrodek Kultury w Żorach, Galeria „Na Starówce”, Stowarzyszenie artystyczne „E artis”, Miasto Żory.
Sponsor: Infograf. Druk i reklama.
Mecenat: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.
Wystawa potrwa do 15 kwietnia.

LUNULA

Rozmowa o kobiecości wokół wystawy malarstwa Anny Flagi

Spotkanie 20 stycznia o 18.00

"Lunula", wystawa malarstwa w Black Woolf coffee & books

wystawa trwa: 20.01-20.04.2022, Katowice 3 maja 25 


O kobiecości, roli kobiet w społeczeństwie i ich autonomii mówi się i pisze ostatnio dużo. Anna Flaga podejmuje temat kondycji kobiet we współczesnym świecie używając pędzla i płótna jako narzędzia do swoich refleksji. Z malarstwa Anny Flagi wyłania się złożony obraz kobiecej codzienności a przedstawione przez artystkę kobiety wyrażają całą gamę emocji, od miłości, bliskości i troski po lęk, złość i wstyd.

Wystawa będzie połączona z kameralną rozmową na temat cielesności, macierzyństwa, roli kobiet w społeczeństwie i ich samorealizacji.

Zapraszamy 20 stycznia o 18.00. Spotkanie poprowadzi Antonina Zygmunt-Płoskońska, menagerka artystki.

Mecenasem wystawy jest Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Wielkie zmiany. Stało się

Anna Flaga doktorem sztuki

Otrzymałam dyplom z wyróżnieniem na Akademii Sztuk Pięknych im Jana Matejki w Krakowie.

Po trzech latach intensywnej pracy cel został osiągnięty. W sumie siedem tryptyków (21 obrazów) omawiających 7 grzechów głównych i rozprawa doktorska  p.t. "Więzień życia - artysta uwikłany w dramaturgię historii" stały się obszarem moich artystyczno-filozoficznych dociekań. Obszerna praca dotycząca trudnych tematów związanych z istnieniem, życiem, uwięzieniem, grzechem i sztuką. Zapraszam chętnych do zapoznania się z pracą pisemną, którą można ściągnąć poprzez link.

Więzień życia - artysta uwikłany w dramaturgię historii

Promotor prof. dr hab. Zbigniew Bajek, recenzenci: prof. dr hab. Jarosław Kweclich, prof. dr hab. Jacek Kornacki.

Poniżej fragment prezentacji przygotowanej na uroczystość wręczania dyplomów, która z przyczyn pandemicznych została jak wiele innych znakomitych wydarzeń odwołana. Taka rzeczywistość.

7 Salon Bożonarodzeniowy. Wystawa zbiorowa

16.12.2021 – 16.01.2022, Pałac Sztuki, Kraków

Bożonarodzeniowy Salon ZPAP OK stanowi doroczną formę podsumowania działalności artystycznej krakowskich twórców, a w tym roku zbiega się także z obchodami 110 lat istnienia Związku Polskich Artystów Plastyków. Tym razem w  Pałacu Sztuki pokazano 234 prace malarskie, rzeźbiarskie, graficzne i rysunkowe.

Organizowane w Europie „Salony Sztuki” posiadają długą i bogatą tradycję, wywodzącą się z XVII-to i XIX-to wiecznych francuskich „Salon de Paris”. W Polsce pojawiły się za sprawą Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych i później Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Stanowiły publiczną formę prezentacji najnowszej sztuki, panujących w niej tendencji i kierunków, w jakich zmierza. Miały ogromne znaczenie kulturotwórcze i edukacyjne – kształtowały gusta odbiorcy, poszerzały świadomość w oglądzie współczesnego malarstwa i nauczały rozumienia jego istoty. Powstały w Krakowie w 1911 roku Związek Polskich Artystów Plastyków szybko zaszczepił na rodzimy grunt ideę organizowania tego typu zbiorowych pokazów.

Każdy Bożonarodzeniowy Salon ZPAP OK stanowi formę podsumowania całorocznej działalności artystycznej Okręgu. Unaocznia, że wciąż jesteśmy sobie potrzebni i istnienie stowarzyszenia takiego jak nasze jest dla wielu twórców bardzo ważne. To wspólne świętowanie, trwające na przełomie grudnia i stycznia, zamyka kalendarzowy rok związkowej działalności, ale równocześnie otwiera kolejny, wypełniony następnymi projektami, wystawami, wernisażami i tętniącym cały czas artystycznym życiem”. (Joanna Warchoł, Prezes ZPAP OK).

Na tegorocznym salonie artystka pokazuje, jak zresztą każdy z artystów, jedno dzieło p.t. "Makro rozmowy", obraz z serii "Antidotum" namalowany w 2021 roku.

Fotorelacja wystawy: Przemysław Witek. 
 

Wernisaż wystawy zbiorowej. Manufaktura rzeźby 2021

09.10 – 10.12.2021, Tichauer Art Gallery, Tychy

9 października o godzinie 18.00 w tyskiej Tichauer Art Gallery odbył się wernisaż, który zapoczątkował dwumiesięczny projekt artystyczny — Manufaktura Rzeźby. Wystawa prezentowana była w przestrzeni obejmującej ponad 1000 m2 zabytkowej warzelni Browaru Obywatelskiego w Tychach, zarówno wewnątrz, jak i na dziedzińcu. Na wystawie można zobaczyć prace przestrzenne wielu artystów takich jak: Salvador Dali, Andrzej Dromert, Anna Flaga, Dobiesław Gała, Joanna Knapek, Agnieszka Lipka, Bogusław Lustyk, Grzegorz Michałek, Martha Mulawa, Tomasz Sętowski, Wojciech Siudmak, Artur Szołdra, Krzesimir Wiater, Adam Wyspiański, Aleksandra Zając.
Wystawa jest dostępna do grudnia, 7 dni w tygodniu.
Na ponad 1500m2 zabytkowych wnętrz Warzelni , 20 Twórców, ponad 200 obiektów przestrzennych. 
Wieczór uświetnił swoim muzycznym występem Kupiński Guitar Duo Ewa Jabłczyńska i Dariusz Kupiński.
Kurator Wystawy Manufaktura Rzeźby 2021 Katarzyna Korus.
Prace artystki zaaranżowane są w przestrzeni otwartej jest to projekt "Flagi pani Flagi, które swoją dobrą emocją zapraszają do galerii oraz rzeźba miękka pt.:"Jedność" na pierwszym piętrze.

Montaż prac. Manufaktura rzeźby 2021

09.10 – 10.12.2021, Tichauer Art Gallery, Tychy

Przygotowania do wystawy. Trochę ujęć z montażu.

Zapraszamy 9 października godz. 18.00 Art Gallery Tichauer.

Zapraszamy serdecznie.

MANUFAKTURA RZEŹBY. Wystawa zbiorowa

09.10 – 10.12.2021, Tichauer Art Gallery, Tychy

Już 9 października o godzinie 18.00 w tyskiej Tichauer Art Gallery w Tychach odbędzie się wernisaż, który zapoczątkuje dwumiesięczny projekt artystyczny - Manufaktura Rzeźby.

Na tej zbiorowej wystawie można będzie zobaczyć prace przestrzenne wielu wspaniałych artystów takich jak: Salvador Dali, Tomasz Sętowski, Wojciech Siudmak, Adam Wyspiański, Martha Mulawa, Artur Szołdra, Anna Flaga, Grzegorz Michałek, Bogusław Lustyk, Dobiesław Gała, Joanna Knapek, Andrzej Dromert, Krzesimir Wiater, Aleksandra Zając, Agnieszka Lipka.

Wystawa będzie prezentowana w przestrzeni obejmującej ponad 1000 m2 zabytkowej warzelni Browaru Obywatelskiego w Tychach, zarówno wewnątrz, jak i na dziedzińcu.

Ciekawostką wydarzenia będzie prezentacja happeningu Anny Flagi pt. „Flagi pani Flagi” – flagi, które są dużymi obrazami na tkaninie, umieszczonymi na 6-cio metrowych masztach.

Na wystawie znajdzie się również praca Anny Flagi pod tytułem „Jedność”

Instalacja przestrzenna wypowiedzią artystki na relacje damsko-męskie. Formy wykonane są z materiału wypełnionego miękkim wkładem. Układ form instalacji został stworzony tak, by mogły one zmieniać się względem siebie i tworzyć różne konfiguracje. Instalacja jest symbolem zachowań społecznych, sfery duchowej człowieka, jak i interpretacji fizyczności, wrażliwości, zależności, więzi emocjonalnych, a także podobieństw i różnic.

Zapraszamy serdecznie.

PHOENIX SARIENSIS 2021

Nagroda Kulturalna Prezydenta Miasta Żory

24 września odbyła się w Żorach uroczysta gala wręczenia miejskich prestiżowych nagród "Phoenix Sariensis".

Miło mi zawiadomić, że zostałam laureatką tegorocznej nagrody kulturalnej Prezydenta Miasta Żory w kategorii  „Twórczość artystyczna”.

Do nagrody w kategorii twórczość artystyczna nominowani byli: duet Gabriela Becla i Zbigniew Tomecki, Przemysław Karbowski, Anna Flaga oraz Zespół SĄSTĄD.

Nagroda jest co roku przyznawana instytucjom, organizacjom, stowarzyszeniom, firmom i osobom szczególnie zasłużonym dla miasta Żory lub wyróżniającym się w jego promocji w kraju bądź poza jego granicami, a także wspierającym działania z zakresu edukacji i oświaty, sportu, ekologii, kultury i sztuki, pomocy społecznej i ochrony zdrowia, wspierania osób niepełnosprawnych, organizowania czasu wolnego dzieci i młodzieży.

Wystawa malarstwa NEGATYW/POZYTYW

22.09 – 20.10. 2021 r.
Galeria Szyb Wilson

22 września w katowickiej Galerii Szyb Wilson obył się wernisaż indywidualnej wystawy malarstwa Anny Flagi "Negatyw/Pozytyw".
Na wystawie są zaprezentowane dwa cykle malarskie z dorobku artystki „Grzechy Ludzkości” oraz „Antidotum”.
Cykle te są całkowicie przeciwstawne i zróżnicowane pod kątem zarówno tematycznym, jak i artystycznym, co pokazuje różnorodność twórczą artystki.
Celowo odmienne cykle zostały zaprezentowane na jednej wystawie, tworząc kontrastowy Negatyw/Pozytyw.
Funkcję tytułowego Negatywu pełni cykl malarski „Grzechy Ludzkości”, którego tematyka skupia się na ciemnej stronie ludzkiej natury. Obrazy te są swoistą odpowiedzią na problemy, dotyczące grzechu i wynaturzenia człowieka, na które artystka nie pozostaje obojętna. Prace charakteryzują się mocnymi pociągnięciami pędzla, ekspresją i ukrytą symboliką- są wyraziste, mroczne i zmuszają do refleksji.
Drugi cykl składający się na wystawę to „Antidotum” - jako tytułowy Pozytyw odzwierciedla radość życia i daje nadzieję, powstał on w trudnym czasie pandemii, stał się samooczyszczeniem artystki i spojrzeniem na lepsze jutro.
Wielkoformatowe abstrakcyjne obrazy składające się na cykl „Antidotum” są ekspresyjną grą plam, linii i struktur — przestrzenne, geometryczne i nasycone kolorami — wprowadzają w świat pozytywnej energii.
Wystawę można zobaczyć do dnia 20 października.

bottom of page